Наколенки с три нива на стабилизация за болка или слабост в коленете | AllSport

Наколенки с три нива на стабилизация за болка или слабост в коленете

Три модела наколенки на ZAMST за обща стабилизация на коляното. Това е серията ЕК. ЕК-1 - лека стабилизация, ЕК-3 – средна и ЕК-5 – висока стабилизация.

 

Има случаи, в които хората изпитват болка в коляното без да знаят дали това е свързано с проблеми в менискуса, пателарното сухожилие и хрущяла. Имат болка, имат слабост в коляното, без да знаят точно от какво е. ZAMST имат три модела с три нива на стабилизация, които изключително добре помагат в такива случаи. 

Как се взима размер?

От центъра на капачката на коляното измерваме 10 см и където се падне, се взима обиколката. Наколенките от ЕК серията се поставят много лесно и удобно, тъй като наколенката се поставя изцяло и супер точно приляга по крака. Може да се носи, както под панталон, така и върху клин и панталон.

Моделът ЕК-1 – материалът, от който са направени тези наколенки е силиконизирана коприна, което ги прави много приятни на допир. Коприната е естествен материал, който е много издръжлив. Наколенката се отваря изцяло и в задната си част е направена от по-лек, проветрив материал, който да не притиска нервните окончания. Поставя се изключително лесно – прикрепя се първо отгоре, после отдолу, като внимаваме да не се получават гънки в задната част. Това е най-леката стабилизация. Може да се носи на голо или върху клин, така че ако сте на разходка в парка и усетите някакъв дискомфорт в коляното, слагате я директно върху клина.

 

Моделът ЕК-3 – той е с по-висока стабилизация от ЕК-1, следователно материалът, от който е направена е по-здрав и банелите са по-стабилни, против усукване. В задната си част материалът отново е лек и дишащ. 

 

Моделът ЕК-5 – за хора, които имат нуждо от още по-голяма стабилизация. Подходящ е при проблеми с мускулатурата над коленната става. Стабилизира много добре странично /латерално и медиално/. Обикновено по-тежките хора имат нужда от по-силно стабилизираща наколенка. 

 

Трябва ли човек да носи ортези при травма на коляното?

Някои специалисти твърдят, че трябва да се работи върху засилване на мускулатурата, вместо да се носи наколенка, които да държат колянната става. Има случаи, в които по някаква причина хората нямат силна мускулатура и не работят, за да я засилят и в тези случаи ортезата е единственият вариант човек да живее без болка. Ние препоръчваме носенето на наколенка в случаите, когато имаме леко претоварване или разтежение. 

Механизъм

    Коляно

Структура на коляно

Травма

    Основни травми на коляното

Травма на медиална колатерална връзка

Тази връзка е чувствителна и нестабилна. Може да се получи оток или кръвонасядане.

Причина:  Причинява се при силен външен удар /например: при ръгби/ или при сериозно усукване на коляното при падане /при джудо, ски и др/.

Травма на латерална колатерална връзка

Тази връзка е чувствителна и нестабилна. Може да се получи оток или кръвонасядане.

Причина:  Причинява се при силен удар от външната страна /например: при футбол, шпагат/ или при сериозно усукване на коляното при падане /при джудо, ски и др./

Травма на предна кръстна връзка

Със силна болка, спортистът не може да продължи. Коляното става нестабилно напред, с оток и кръвонасядане.

Причина:  Причинява се при усукване или силен удар отзад при опит за внезапно спиране или смяна на посока при баскетбол, волейбол, тенис и др.

Травма на задна кръстна връзка

Със силна болка, спортистът не може да продължи. Коляното става нестабилно назад, с оток и кръвонасядане.

Причина:  Причинява се при силен удар при ръгби, джудо и др. или при получен удар отпред /футбол/.

Травма на медиална колатерална връзка
Травма на латерална колатерална връзка
Травма на предна кръстна връзка
Травма на задна кръстна връзка

Пателарен тендинит /Jumper`s knee/

Появява се при подрастващи или спортове свързани със скачане. Пателарното сухожилие и квадрицепса са травмирани.

 

Причина:  Причинява се при често скачане.

Осгуд-Шлатер

Болки на растежа. Появява се при деца и тийнеджъри. Връзката между тибията и пателарното сухожилие се възпалява. По-често се среща при момчета.

Причина:  Неспособността на пателарното сухожилие да се удължава едновременно с издължаването на тибията. Появява се при скачане и ритане на топка.

Илиотибиален синдром /Runner`s knee/

Възпалението се дължи на триенето на илиотибиалния тракт в латералния епикондил. Изразява се в дискомфорт във външната част на коляното и болката постоянно се усилва, особено при бягане. Болката утихва след почивка, но се появява отново при движение.

Причина:  Причинява се при претоварване и липса на стречинг.

Пателарен тендинит
Осгуд-шлатер болки на растежа
ИлиотибиаленСиндром

Коментари

Все още няма коментари

Остави първия коментар

Независимо изследване потвърждава, че персонализираните стелки намаляват възможността за травми

Катедра по Биология на физическата активност Университет Jyväskylä - Финландия Juha-Pekka, Kulmala...

Прочети повече
Коляно - Възпаление на сухожилие

Едно общо нараняване при спортовете свързани с бягане и скачане е възпалението на коляното сухожилие...

Прочети повече
Коленни връзки - Наранявания и решения

Навяхвания на колянната става Навяхването представлява разтягане или частично разкъсване на връзки,...

Прочети повече