Над 40% от спортистите получават контузия в глезена. При над 50% от тях травмата се хронифицира. Как се справят професионалистите? | AllSport

Над 40% от спортистите получават контузия в глезена. При над 50% от тях травмата се хронифицира. Как се справят професионалистите?

Проучването показва, че до две години след изкълчване, поддръжката на глезена чрез страпинг, тейпинг или брейс, помага при спорт, защото тези поддържащи средства могат да намалят риска от рецидив.

 

Елена: Днес ще споделя с Вас едно американско проучване, което показва, че на годишна база в Щатите се случват над 5 милиона контузии на глезена. 40% от тези контузии са при спортисти – професионални и любители, активни хора. Същото това проучване е проведено и сред ученици, които се занимават с колежански баскетбол – 43% от тях получават контузия на глезена всяка година. Голяма част от хората – над 50%, които веднъж са имали травма на глезена, е много вероятно да получат и втора. Около това възниква диалогът дали спортистите трябва да носят брейсове. Проучването е независимо и в него се разглеждат всякакви случаи с използването на различни типове подкрепа.

Георги: Проучването показва, че до две години след изкълчване, поддръжката на глезена чрез страпинг, тейпинг или брейс, помага при спорт, защото тези поддържащи средства могат да намалят риска от рецидив. Разбира се, те не могат да предпазят на 100%, но дори на 50% е от значение.

Елена: След една травма на глезена в следствие на разтежение на връзки, скъсване на връзки, счупване или просто тежко навяхване, се изисква почивка и то поне един месец. През това време мускулатурата спада. Когато спортистите се връщат в игра със слаба мускулатура съществува предпоставка за нова травма, ако глезенът не е подкрепен. 

Георги: Най-добре е да се вземе пример от професионалистите. Тъй като проучването е провеждано сред баскетболисти, може да се каже, че в НБА голяма част от състезателите играят с наглезенки. Стеф Къри е един от най-добрите баскетболисти в момента. Той играе с наглезенки и на двата крака, въпреки, че има две операции само на един от тях. Не само на мачове, но и на тренировки. По този начин той намалява риска от травма. Когато човек има контузено място по крака, инстинктивно го пази и натоварва повече другия крак.

Елена: Така наречената проприоцепция - това са сигналите, които мозъкът ни изпраща към всяка част на тялото и същите тези сигнали, които се връщат обратно за обработка в мозъка ни. 

Георги: Тук не говорим за тези шини, които до скоро масово се използваха и които създадоха лош имидж на използването на брейсове по време на спорт. Говорим за съвсем ново поколение брейсове, които по никакъв начин не ограничават движението. Те не нараняват състезателя или противниковите играчи, а са полезни и подобряват проприоцепцията. Това може да се екстраполира и в полето на тениса – Нишикори, Мъри, Серина играят с наглезенки. Надал играе със страпинг. Има много хора, които играят с ръкави или налакътници. Има специфични контузии, които се получават при спорт, и затова големите имена трябва да се предпазват. Стен Смит, който беше един от най-добрите тенесисти през 70-те години, получи тенис лакът и поради липсата на добри предпазващи средства, кариерата му тръгна надолу.

Елена: Когато тренираш – професионално или просто спортуваш редовно, няма как на някакъв етап да не се стигне до контузия – неминуемо е. Затова всички спортисти в професионалните лиги използват помощни средства като брейсове, които да подкрепят и да не позволят това да се случи. Те ги използват за превенция или за по-бързо възстановяване. 

Георги: Не трябва да се омаловажават и ролите на кондиционния треньор и физиотерапевта. Екипната работа, заедно с брейса, помага за по-бързото връщане на състезателя в игра. Клубът може да загуби много, ако дълго време имат контузен играч, който не може да участва пълноценно в мачовете.

Елена: При нас идват много въпроси от родители на деца – активни спортисти, защото при тях също се получват контузии или пък се появяват характерните „болки на растежа“. Ето част от въпросите: - „Трябва ли децата да носят наглезенка на контузеното място, когато се връщат в игра?“ И отговорът е – Да, много по-наложащо е да се защити травмираното място, от колкото да се мисли за мускулатурата. Както казах, при децата няма изградена здрава мускулатура и е много по-важно да не допуснем повторна контузия, така че тази травма да се хронифицира още в детска възраст.

Георги: По този начин всъщност се помага и на мускулатурата, тъй като периодът за възстановяване се съкращава и няма такъв спад в общия тонус при детето.

Елена: „Трябва ли деца да носят наглезенки профилактично при спортове с топка?“ – е следващият въпрос. – Предвид спецификата на тези видове спорт, които са високо динамични и предполагат по-тежки натоварвания и рискове от лошо стъпване, препоръчваме глезените на децата да бъдат стабилизирани.  Това няма да намали здравината на връзките или мускулите, но на 100% ще ги предпази от травми, които биха могли да възникнат. 

Георги: Тук има и нещо друго. Децата, които спортуват активно, трябва редовно да бъдат преглеждани от докторите на клубовете или отборите. Има хора, които имат по-слаби глезени или по-слаби колене, така че дори още да не се е стигало до травма, е добре да се знае, че е възможно да възникне такъв проблем и да се действа превантивно.

Елена: Става въпрос за това, специалистът да оцени риска. Сега един въпрос от любители на спорта – „Трябва ли спортисти любители да носят наглезенки или наколенки?“ 

Георги: Любителите не сме толкова добре тренирани, както професионалистите. При нас има много случаи на хора, които идват с контузии след футболен или тенис мач само защото се хвърлят рязко в играта.

Елена: Това се случва, защото започват игра без да са загрели добре, опитват се да правят неща, които не могат и са над техните възможности и накрая, когато приключат с играта – не разтягат. Също не пият достатъчно вода, не поддържат мускулите си еластични и няма кой да се грижи за тях професионално. Предвид всичко изброено наистина е по-добре да се използват предпазващи средства.

Георги: Лечението на една травма излиза много по-скъпо от използването на брейс, тъй като винаги съществува риск от операция, обездвижване, може да се наложи рехабилитация, което е един дълъг процес. В това време, ако човек има сериозна травма, може и да няма възможност да ходи пълноценно на работа. Затова по-добре ако има някаква нестабилност в ставите, да се вземат предпазни мерки своевременно

Елена: Бих завършила разговора с американското проучване на баскетболни атлети от 14-18-годишна възраст, което разгледахме в началото. Специалистите горещо препоръчват наглезенки на младите спортисти и са категорично „За“ това, те да носят брейсове, стига да има толкова малък номер. Това беше всичко по тази тема от нас. Надявам се да сме били полезни. Довиждане и до нови срещи!

Коментари

Все още няма коментари

Остави първия коментар

Независимо изследване потвърждава, че персонализираните стелки намаляват възможността за травми

Катедра по Биология на физическата активност Университет Jyväskylä - Финландия Juha-Pekka, Kulmala...

Прочети повече
Коляно - Възпаление на сухожилие

Едно общо нараняване при спортовете свързани с бягане и скачане е възпалението на коляното сухожилие...

Прочети повече
Коленни връзки - Наранявания и решения

Навяхвания на колянната става Навяхването представлява разтягане или частично разкъсване на връзки,...

Прочети повече